Jak zadbać o meble wykonane na wymiar

Data:

Bardzo często po umeblowaniu swojego mieszkania/domu zastanawiamy się w jaki sposób zadbać o wykonane meble, aby szybko się nie zniszczyły i jak najdłużej zachowały swój pierwotny, atrakcyjny wygląd.

Meble kuchenne – jak o nie zadbać?

Każda kuchnia jest odmienna i dysponuje zarówno mocnymi jak i słabymi stronami, które należy znać, aby podtrzymać jej nowy wizerunek na wiele lat zanim będziemy chcieli dokonać zmian. Pierwszorzędną czynnością jaką należy zrobić to przede wszystkim zapoznać się z materiałami, z jakich zostały stworzone czołowe elementy kuchni, a także prawidłowymi środkami czystości, po jakie należy sięgnąć, do ich dbałości. Pielęgnacja mebli polega na konserwacji zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni.

  • powierzchnia mebli powinna zostać przetarta miękką włókniną przy zastosowaniu środków konserwujących.
  • do pielęgnacji mebli nie należy używać proszków o prania, rozpuszczalników, szorstkich gąbek czy też druciaków.
  • obszary lakierowane nie mogą być szorowane gąbkami, ponieważ można je uszkodzić
  • częste zanieczyszczenia blatów laminowanych powinno się niwelować za pomocą suchej lub lekko wilgotnej ściereczki.
  • bardzo istotna jest systematyczność w pielęgnacji mebli
  • do odtłuszczenia mebli kuchennych można użyć wody i płynu do naczyń.

Usuwanie tłuszczu wykonujemy ruchami wzdłuż kierunku słojów drewna z góry na dół. Po wykonaniu tej czynności należy przetrzeć powierzchnię na sucho. Świetnym środkiem do czyszczenia frontów jest płyn do mycia szyb.

Eksploatując meble kuchenne każdego dnia nie sposób ustrzec się od zanieczyszczeń. Jednak można zapewnić im długoletnie życie adekwatną renowacją. Najistotniejsze jest cykliczne sprzątanie.

Meble łazienkowe– utrzymanie pierwotnego stanu

Do pielęgnacji łazienki zaleca się ściereczki z mikrofibry, które są zarówno miękkie jak i efektywne. Kategorycznie powinno się unikać środków, w których skład wchodzi chlor czy też inne silne czynniki wybielające. Po wyczyszczeniu mebli na mokro- ściereczką należy wytrzeć je również na sucho. Utrzymanie czystości w całej łazience wymaga od ich właścicieli regularnego sprzątania. Systematyczne czyszczenie mebli łazienkowych bez wątpienia ograniczy możliwość uszkodzenia, zniszczenia mebli. Należy również pamiętać o sprzątaniu wnętrza szafek i szuflad. Wszystkie pułki oraz szuflady trzeba odkurzyć z włosów, kurzu. Po czym można je przetrzeć wilgotną ściereczką, a następnie osuszyć.

Meble z drewna

Meble z drewna wymagają dużej uwagi. Niezwykle łatwo je uszkodzić, poplamić, a także zarysować. Należy zabezpieczać drewniane meble przed gorącem i wilgocią. Prostym sposobem jest podłożenie pod gorący kubek podkładki. Posiadając meble wykonane z drewna warto pozyskać specjalny wosk do pielęgnacji mebli drewnianych. Wosk zapewni meblom połysk oraz tworzy warstwę ochronną. Po naniesieniu wosku
na powierzchnie mebli wystarczy przetrzeć ją miękką szmatką.

Uchwyty meblowe- jak je pielęgnować?

Dbając o meble należy również pamiętać o uchwytach, które przeważnie wykonane są z innego materiału niż same meble. Są najczęściej wykonane z elementów metalowych, do ich pielęgnacji wystarczy użyć bawełnianego ręcznika, wówczas zachowają one swój estetyczny wygląd.

Podsumowanie

Bardzo istotne jest to, aby o nowe meble dbać systematycznie. Przecierać je wilgotną ściereczką następnie przetrzeć na sucho ścierką z mikrofibry, ręcznikiem kuchennym. Nie należy narażać mebli na kontakt z wodą. Pod kubki, filiżanki trzeba pokładać podkładki. Niezbędne jest monitorowanie temperatury w pomieszczeniu. Wysoka temperatura bardzo źle wpływa na meble. Unikalnym gadżetem do sprzątania są waciki do uszu. Przedostaną się przez szczeliny i wyczyszczą dokładnie najtrudniej dostępne rowki. Pamiętajmy również o dbaniu o uchwyty do szafek. Zanim przystąpimy do czyszczenia jakiejś powierzchni mebli nowym środkiem warto owy preparat wypróbować
na mało widocznej części mebla

Ta strona używa plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Akceptuję